איתור רטיבות

איתור רטיבות בקיר

מתי מבצעים איתור רטיבות?

אתם בטח שואלים את עצמכם מתי תצטרכו לבצע איתור רטיבות בקירות בעזרת אמצעים מקצועיים. לא תמיד הרטיבות תופיע בצורה מוחשית על הקיר, לעיתים תדעו שישנה רטיבות על ידי חריגה בחיוב המים הקבוע שלכם.
במצב כזה מומלץ לבצע בדיקה של שעון המים שלכם- סגרו את כל הברזים בבית והסתכלו על השעון, אם הוא ממשיך לרוץ זה סימן שהצנרת דולפת וזה יכול להעיד על רטיבות בקירות.
שימו לב, לא ניתן להסתמך רק על חריגה דרמטית בחיוב, לעיתים גם נזילה קלה יכולה להוביל לרטיבות בקירות.
סימן נוסף שעלול להופיע במקרה של רטיבות בקירות הוא קילופים קלים בקיר, בועות בתוך הקיר והופעת קילופים מעל הפאנלים, מעידים גם הם על רטיבות.
הסממן השני הוא עובש ופטרת על הקירות. קשה שלא להבחין בכך, כל עוד אין רהיטים שמסתירים או איזורי רטיבות שלא נראים לעין, תוכלו לזהות בקלות את סימני העובש שידליקו לכם נורת אזהרה. הסימן האחרון יכול להיות ריח של טבח או עובש באוויר, אם אחד מהסימנים שמנינו הופיע, דעו שכדאי לבצע איתור רטיבות בקירות בעזרת מכשור מקצועי.

למה חשוב לאתר את מקור הרטיבות?

כשמים נוזלים מהצנרת הם יכולים לגרום נזק בלתי הפיך לקירות הבית, חומצות ומלחים בתוך המים עם הזמן "אוכלים" את הבטון ומפרקים אותו אט אט. אם לא מאתרים את הרטיבות בזמן יכולים להיגרם נזקים רבים: תזוזות הבטון, עובש בקירות, סדקים, תזוזות ברצפות, פגיעה ברהיטים ובתשתיות ובנוסף הבקטריות המתפתחות בקירות לא בריאות לנשימה ומסוכנות בשאיפה ממושכת, במידה ואחוזי הלחות במבנה גבוהים מהתקן המותר בחוק, המקום לא ראוי לשהייה ולמחיה.
 בשורה התחתונה יש חשיבות רבה לאיתור מקור הרטיבות בזמן. איתור מוקדם יחסוך לכם כאב ראש, התעסקות, הוצאות רבות ונזקים בריאותיים עתידיים.

מה כדאי לדעת לפני איתור הרטיבות בבית?

קודם כל הדבר החשוב ביותר הוא מודעות, לעיתים הרטיבות מסתתרת מאחוריי רהיטים, ארונות והיא פשוט לא נראית לעין. הפעילו את חוש הריח, נסו להבין ולא להדחיק. לא פעם אנחנו מגלים רטיבות מאחוריי ארון בגדים שעברה לתוך הארון עצמו, אם מתעורר חשד הזמינו בדיקת איתור רטיבות מקצועית ותוכלו להיות רגועים. בנוסף כדאי לדעת ששילוב בין שיטות שונות לאיתור הרטיבות יביא לאיתור מדויק יותר. במקרים מסוימים גם בדיקה בשיטה אחת יכולה לאשש את מקור הרטיבות. מנגד ישנם מקרים רבים בהם נדרשת תוכנית מקיפה עבור איתור נזילות בבתים שנפרשים על שטח גדול או בניינים רבי קומות. בדיקה אינטגרטיבית תבודד את המשתנים ותאפשר זיהוי ודאי של מקור הנזילה ואזורי הרטיבות.

באילו כלים משתמשים לביצוע בדיקת מקור הרטיבות בקיר?

כיום קיימים מספר רב של כלים ומכשירים לאיתור נזילות מים בצורה יעילה, מקצועית ומדויקת. המטרה העיקרית היא להשתמש בכלים שלא יגרמו נזקים לקירות, לתשתיות ולריצוף. הכלי הראשון הוא מצלמה תרמית, זהו הכלי הנפוץ ביותר בענף. המצלמה מציגה אובייקטים בצבעים שונים המשקפים מידות חום שונות לפי מדרג צבעים. כל צבע מסמל טמפרטורה. כלי נוסף שמשמש אותנו הוא גלאי אקוסטי, הגלאי האקוסטי עובד על גלי קול. כשיש פיצוץ בצנרת ניתן לזהות בעזרתו את רעש זרימת המים ולהשוות לאזור בהם לא נשמע הרעש וכך לאתר את מקור הרטיבות. מערכת גז ידידותי לסביבה שחודרת לתוך הקיר.
כלי נוסף שנפוץ מאוד בענף הוא החדרת סיב אופטי, הסיב האופטי עוזר לצילום המקור ומוצא את מקור הרטיבות בצורה מדויקת ונקודתית.
שעון לחץ גם הוא כלי ראשוני שעוזר לאיתור הרטיבות. את השעון מחברים לברז המים וסוגרים מקורות וברזים המחוברים לצנרת, כך ניתן להבין האם מקור הנזילה הוא מאספקת מים או מסיבה אחרת. לבסוף ניתן להשתמש בגלאי לחות ככלי משלים שעל-ידי אותות החודרים את הקירות מצליח לתת אינדיקציה על רמת הלחות.

לסיכום, קיימות מגוון עצום של שיטות לאיתור רטיבות, את סוג השיטה אנו מתאימים ללקוח בהתאם לבדיקה המתבצעת בשטח תוך אבחון היקף ומשמעות הנזק הקיים.
אנו ממליצים בחום לא להגיע למצב של הזנחה ולצפות שהתופעה תעלם מעצמה.
ברוב המקרים הרטיבות לא נפתרת מעצמה והיא מחריפה כאשר לא מטפלים בה בזמן.
העדיפות היא לטפל בה בהקדם ולחסוך את עלויות הנזק הנרחב ועלויות המים המיותרות שהיא יוצרת.

זקוקים למומחה?

לתמיכה ושירות

053-5805893

לפניות

elnezakim@gmail.com